A vzhledem k tomu, že výzvy po nějaké době odvane čas, rozhodla jsem se sem vložit ty nejzajímavětší, abyste se k nim případně mohli vrátit. Výzvy nejsou jen o skin care, o sebepéči, ale také třeba o stylu života, myšlení, lázních, domácí výrobě, pobytu v přírodě. Občas si zvu i zajímavé hosty, tak to nepropásněte.

C JAKO CYKLUS
Znáte 4 roční období? Tak aby ne, že? :) A znáte 4 období ženského cyklu? Velmi připomínají právě roční období. Pojďme si o nich povědět více.
Období PANNY
Období hned po menstruaci, kdy cítíme najednou příval energie. Jsme jemnější, hravější, optimističtější a energické. Tohle období miluji - hodně tvořím, vymýšlím nové receptury, mám chuť vyrábět, kreslit, vařit zvláštní jídla, setkávat se s přáteli a je mi tak nějak celkově opravdu dobře. Máme energii na cvičení, na saunu, i na tanec. Zvládáme toho více najednou a hlavně nás to těší, nikoliv vyčerpává. 
Období MATKY
Vrchol menstruačního a lunárního cyklu - úplněk v ženském cyklu, takové je období matky. Jsme plné vitality, energie, na vrcholu plodnosti a naše tvorba z předchozí fáze zde dosahuje svých finálních výsledků. Baví nás péče o sebe, chceme vypadat skvěle. 
Období ČARODĚJNICE
V dnešní době je tohle období spojeno se třemi písmeny - PMS (premenstruační syndrom). Už když se tohle vysloví, je jasné, na čem jsme. U nás to funguje jako magické zaříkadlo (ať už způsobí jakoukoliv reakci, vždy nějakou způsobí). V tomto období stále rády tvoříme, pracujeme, naše nasazení je obdivuhodné, někdy přechází až do mánie a puntičkářství a když to není tak, jak potřebujeme, přestáváme zvládat své emoce. Napjatá chvíle předtím, než se naše tělo zklidní a bude odpočívat během menstruace. Ke konci fáze nás práce víc a víc vyčerpává. Je to vhodná doba, kdy se můžeme zbavit všeho starého, co nám již nedělá radost, jsme totiž nekompromisní. Rozhodně to neplatí o lidech, v této době bychom vztahy neměly řešit. V péči o sebe bychom měly zařadit také produkty proti akné, pokud se nám tvoří a lehčí zdravější stravu. 
Období BABY
Jedná se o menstruační fázi. V tomto období nám klesá energie, potřebujeme více odpočívat a mít víc času jen sama pro sebe. V tomto období se můžeme zaměřit na určení svých cílů a na plánování, čeho chceme v následujících dnech dosáhnout. Je fajn udělat si pomalý čas pro sebe, klidně i s pleťovou maskou nebo teplou lázní s epsomskou solí pro chodidla. 
Jaké je vaše oblíbené období a proč? Dokážete ocenit každou z těchto fází a řídíte se jimi? Kdy je vhodné jít na pracovní schůzku? Kdy je vhodné jet na partnerskou dovolenou? Kdy je naprosto v pořádku ležet s čokoládou u pátého dílu seriálu po sobě? A ve kterém období zvládnete uklidit perfektně celý barák za půlden? :)))
Č JAKO ČAJ
Čaj a bylinky! Hurá, moje téma. Když jsem témata probírala s mou kamarádkou, řekla mi, že bylinkový čaj je pro ni esence ženství. Jak jste na tom vy? Děláte si bylinkové čaje? A máte je kupované či sbíráte bylinky sami/y? Dnes záměrně vynechám klasické byliny jako heřmánek, měsíček, mátu nebo podběl, a podíváme se na bylinky, které nejsou tolik oblíbené. A je to velká škoda. (informace jsou z knih mé babičky, nejedná se o lékařská doporučení!)
Já už léta říkám, že pokud byste měli mít na zahradě jednu bylinu, měl by to být sléz maurský.
SLÉZ MAURSKÝ - vysoká rostlina, ze které budete květy sklízet od července až do konce října. Květy jsou nádherné a jsou hostinou pro mnoho včel. Sléz je skvělý na ekzémy (v produktech Florentine je součástí masti ZÁZRAK), můžete z něj dělat koupele (jak na to si řekneme zase jindy), ale je z něj i výborný čaj či ho můžete přidávat do směsi. Je vhodný při zánětu horních cest dýchacích, problémech s trávením či angíně. 
MOTÝLÍ KVĚT - když o něm mluvím, dost lidí si ho hned splete s motýlím keřem. Motýlí květ je klitoria ternatská, neuvěřitelná květina. Klitoria podporuje paměť, imunitu, odstraňuje úzkosti, uvolňuje, léčí nespavost. U mě ji znáte z produktu VIOLET IS THE NEW BLACK. Ano, je to ta rostlina, která produkt barví do fialova. Zkuste si z ní udělat čaj - ta barva vás uchvátí. Modrá s fialovými tóny. 
DIVIZNA - roste všude jako plevel, ale když si ji budeme chtít zasadit na zahradě, pravděpodobně se neujme. Jak svobodná a divoká rostlina, svou svobodou podobná pampelišce. Nejlepší bylina na kašel a průdušková onemocnění, co znám. Mně se špatně sbírá, tak si ji ráda kupuji, ale tuto bylinu doporučuji mít doma mezi bylinkami!
SMETANKA LÉKAŘSKÁ - pojďme mrknout i na tu pampelišku. Moje teta nasbírala kořen pampelišky, upražila ho na pánvičce, nadrtila a připravila nám skvělé, lehce nahořklé kafe. Nicméně kořen pampelišky se doporučuje i lidem s onkologickým onemocněním, taková je to bylina! (zde je samozřejmě potřeba více informací od odborníků)
PRVOSENKA JARNÍ (Petrklíč) - také ho vídáte méně a méně? V dětství jsem ho sbírala, dnes jsem šťastná, když najdu jednu dvě rostlinky a nechávám je tam. Prvosenku kupuji. Ale to nevadí, jsou totiž jiné byliny, kterých bylo málo a dnes po nich šlapeme (třeba podběl nebo světlík). V kombinaci s meduňkou jej můžete použít na dobrou náladu, relaxaci a uklidnění. Je skvělý pro dýchací systém a činnost srdce. 
SVĚTLÍK LÉKAŘSKÝ - jedna z bylin, které v létě vídám všude (obzvláště v Beskydech). Světlík je úchvatná bylina na oční záněty a ječná zrna. Osobně jej nepiju, ale dělám z něj obklady. A výsledky jsou skvělé! Doporučuji jej i pro novorozence nebo jen na unavené červené oči. V dnešní době kompjůtrů - jasná volba. Udělejte výplach a obklad. Zařaďte jej klidně do vašeho rituálu s pleťovou maskou místo tradičních koleček okurky na očích.
Kde bylinky seženete, když je zrovna zima a vy jste se nepřipravili již v létě? Mí oblíbení jsou Herbaroja, Sonnentor nebo Darka shop. Hledejte rodinné farmy ve svém okolí. Jaká je ta vaše nejoblíbenější bylina? A k čemu byliny používáte - vaříte čaj, děláte bylinné napářky a obklady nebo je třeba sušené zašíváte do polštářů? 
Ucelený systém používání bylin mimo čajových nálevů, je systém Bachových esencí. Zde se byliny projevují ve své největší síle. 

D JAKO DETOX

Dodržujete nějaké pravidelné detoxikační kúry? Věříte, že naše tělo občas takovou kúru potřebuje nebo je to pouhý mýtus a detoxikační orgány, jako játra nebo ledviny, nás dokážou spolehlivě zbavit toxinů díky své činnosti v těle i bez cílených detoxikačních kúr?

PŮSTY
Půsty mám osobně docela ráda, ale musím si je dobře naplánovat (a stačí mi jednodenní či přerušované, rozhodně nejsem typ pro dlouhodobé půsty). Pokud se do nějakého chcete pustit, nehledejte informace na internetu - poraďte se s odborníky a hlavně poslouchejte své tělo. Já jsem třeba snídaňový typ. Snídaně je pro mě hlavním jídlem dne a opravdu si na ní dávám záležet. Takže pokud bych dodržovala přerušovaný půst a jedla jen v 8 hodinovém okně, můj čas by byl 8-16h. Na celodenní půst se musím cítit už ráno, mít na něj energii. Pokud dodržuji půst i přes různá znamení, že dnes není ten správný den, nejčastějším následkem je druhý den obrovská bolest hlavy a motání až závratě. Ale rozhodně se zajímejte o půsty, pokud je vaše téma vysoký krevní tlak nebo pokud byste rádi půstem vyléčili začínající virózy. 
SUCHÝ ÚNOR
Měsíc bez alkoholu? No, není to málo? :) V dnešní době, když řekněte známým v baru, že nepijete alkohol, vyvolává tato věta řadu podivných reakcí. Ale zajímavé je, že poslední dobou tuto větu slýchávám od více a více lidí. Nezdá se vám, že je nějaká vlna abstinence neboli detoxu od alkoholu? Cítíte to také ve svém okolí? Jak to máte s alkoholem vy? Napište mi do komentáře, tohle téma mě zajímá. Skleničku si s kamarády dám ráda, ale ruku na srdce, když se dobře rozpovídáme, nikdy u jedné skleničky nekončíme. Pokud nepijete alkohol, jakou alternativu volíte? Birell? Kombuchu? Potvrzuji však jedno, bez alkoholu je mi mnohem, MNOHEM lépe! A po něm se docela DLOUHO dostávám do stejného stavu pohody těla. 
ZELENÉ POTRAVINY A DALŠÍ DOPLŇKY
Detoxikaci těla podpoříte užíváním zelených potravin a řas jako jsou chlorella, spirulina (s oběma velmi ráda pracuji i v kosmetice, jsou třeba v šampuku) nebo zelený ječmen. Funkci jater zase podpoří ostropestřec mariánský a střeva vhodná probiotika. Já jsem si na tohle jaro zvolila balíček potravinových doplňků. Žádný z nich nemohu doporučit, protože nyní celou kúru teprve začínám. Ale mohu vám napsat výsledky třeba po měsíci užívání. V doplňcích se hledám už docela dlouho a hlavně u dětí je to pro mě velká výzva (nyní jsme si prošli 14 denní chřipkou a různými záněty). Kombinujeme vitamíny, protizánětlivé látky, tinktury, probiotika s různými houbami (reishi apod.) Napište, co vám nejvíce vyhovuje a prokázalo se u vás jako skutečně funkční. Existuje vůbec něco takového? A já vám po ukončení výzev napíšu svůj výsledek (momentálně mě zmáhá příšerná únava, bolesti hlavy a slabost a pokouší se o mě záněty, tak uvidíme, jak se tím probojuji :))
HARMONIZACE TĚLA, DUCHA A RITUÁLY
Jistě do detoxu patří také digitální detox (obzvláště nyní ve večerních hodinách), meditace, zklidnění těla a mysli před spánkem a nabuzení těla a mysli na nový den po probuzení. Děláte si čas na sebe ráno i večer? Pokud máte rádi skleničku vína před spaním, zkuste si do sklenice na víno (pro ten efekt) udělat zlaté mléko (klidně z veganského mléka).Do hrnku teplého mléka vmíchejte lžíci kurkumy, trošku skořice, trošku pepře a malinko medu. Výborný nápoj i při PMS a menstruaci. Zahřeje, pohladí, uklidní, je mi s ním dobře. A zároveň doporučuji Bachovy esence na klidný spánek (individuálně namíchané, protože každý pro ten klidný spánek potřebujeme něco jiného). Skvělá je ale i meduňka. 
Co vy a detox? Dodržujete nějaký po Vánocích nebo na jaře? Dáváte přednost zeleným smoothies nebo jen úpravě jídelníčku nebo se dokonce pouštíte do půstů? Napište, co vás a vaše tělo dělá šťastnými :)
Přeji krásný detox, ať je založen jen na zvýšeném obsahu vitamínů nebo je radikálnější, když to máte rádi, hlavně, abyste se cítili skvěle!

E JAKO ESENCE

Vůně nás provázejí všude, mohou být součástí nás samotných, pokud najdeme parfém, který k nám neodmyslitelně patří. U každého z nás to doma nějak voní. Víte, že čich a sluch jsou dva smysly s nejdelší pamětí? Nejspíš se vám už stalo, že jste slyšeli píseň, kterou jste poslouchali před třeba 10 lety nebo cítili vůni, která vám připomíná léto u babičky v dětství a obojí ve vás vyvolalo vzpomínky a emoce. 
AROMATERAPIE
Čisté šetrně získávané esenciální oleje vám mohou pomoci při dýchacích potížích, při různých emocích a syndromech, ale také mohou zvýšit libido, zpříjemnit spánek nebo může být jejich přesat až esoterický (vhodné esenciální oleje k lucidnímu snění apod.)
Vybrala jsem pro vás pár esenciálních olejů, které by mohly být perfektní součástí aromaterapeutické lékárničky. Jsou snadno sehnatelné i v BIO kvalitě na internetu. 
CITRON: výborný při nechutenství, léčí opary, akné, ale také bolest v krku a zmírňuje slabost při chřipce, tip: dejte si jej do aromalampy, pokud jste se rozhodli pro jakoukoliv formu detoxu (minulý příspěvek) - POZOR! je fotosenzitivní - po aplikaci nevystavujte pokožku na slunci
ČAJOVNÍK/TEA TREE: kdybyste si do lékárničky měli vybrat jen jeden - tady je...výborný na odřeniny, bradavice, kvasinky, plísně, spáleniny, bodnutí hmyzem, také hmyz odpuzuje, (ve Florentine produktech jej najdete v ZÁZRAKU) tip: nastříkejte ho do místnosti, pokud léčíte infekční onemocnění
EUKALYPTUS RADIATA: infekce dýchacích cest, odpuzuje hmyz, léčí spáleniny od Slunce (najdete ho v mém produktu ZAPADAJÍCÍ SLUNCE), rýma, nachlazení, astma, horečka, tip: zkuste jej v aromalampě i při duševním vyčerpání
FENYKL, GERÁNIUM A RŮŽE: vyberte si jeden z těchto olejů na menstruační potíže a PMS (fenykl se dále hodí na žaludeční a střevní problémy a není vhodný v těhotenství, růže a geránium na veškeré ženské problémy fyzické i emocionální, tip: použijte geránium do každé kosmetiky či léčivých mastí, kterým potřebujete dodat nádhernou jemnou vůni, (najdete jej v masce GOLD)
MANDARINKA: výborná vůně pro děti (od narození), uklidňuje, působí proti křečím, zácpě a nespavost (najdete jej ve šlehaném másle MARCIPÁN) tip: nakapejte mandarinku do aromalampy při večerním koupání miminka
HŘEBÍČEK: jakékoliv bolesti, svalové bolesti, chřipka, kožní infekce, bolesti dásní a zubů, POZOR! nesmí se používat dlouhodobě a na kůži vždy naředěný s olejem, neužívat v těhotenství. tip: při zubních infekcích je vhodné jej smíchat s vavřínem
další tipy:
Královna všech éteráků je LEVANDULE (najdete ji v opalováku SLUNCE). Tento olej můžete nosit všude s sebou. Hodí se na zklidnění, uvolnění, úlevu od stresu, na bolesti hlavy, bodnutí hmyzem, odřeniny, výborný všestranný olej. Pokud bojujete s roztoči, různými infekcemi vlasové pokožky, svrabem, plísní a všelijakými dalšími nepříjemnostmi na kůži způsobenými parazity, pořiďte si exotickou PAČULI. Esence na spánek, emocionální vyčerpání a stres? Tady jsou! Potřebujete se večer uklidnit a připravit své tělo i mysl na kvalitní spánek? Potřebujete odbourat ten nával stresu ústící až v depresivní stavy? Vyberte si: MEDUŇKA, PETITGRAIN (najdete v MOONLIGHT TANSY), NARCIS, NEROLI. Hledáte esence na snížení vysokého tlaku? Vsaďte na YLANG-YLANG nebo PETITGRAIN. A jaké esence na emocionální výkyvy? Pokud trpíte nervozitou a neschopností komunikovat, vaše esence bude KADIDLO, neumíte-li sdělovat své pocity a cítíte se osamělí, vaše esence bude KARAFIÁT a z letargie a apatie vás vyvede JASMÍN a ještě k tomu dodá sebevědomí. 
BACHOVY ESENCE 
„Tento systém léčení je tím nejdokonalejším, jaký kdy byl lidstvu v jeho živoucí paměti dán.“ Dr.Edward Bach
Doktor Bach věřil, že esencemi, kterým věnoval celý svůj život, uzdravíte každou nemoc. Nemusíte se spoléhat na doktory a lékárnu. Tento systém uzdravování se můžete mít doma a pracovat s ním tak, jak zrovna konkrétně vy potřebujete. A takto to pan Bach zamýšlel. Mnoho lidí však tvrdí, že Bachovky nefungují, nebo že je to jen placebo. Tak využívají se i pro zvířata a na ty placebo přece neplatí! Nebudu se zde rozepisovat o všech 38 květových esencích. Pokud byste chtěli vědět, jaké potřebujete zrovna vy, ozvěte se mi (absolvovala jsem certifikované kurzy s licencí Bachova centra). Ale pojďme se podívat na JEDINOU oficiálně uznanou směs - KRIZOVÉ BACHOVY ESENCE. Krizovky doporučuji všemi deseti! Když se v noci vzbudíte a nemůžete spát. Když se dozvíte zprávu, která vás šokuje. Když vás někdo strašně vytočí. Když chcete vybuchnout. Když se stresujete před zkouškou nebo pracovním pohovorem, mějte u sebe krizovky a kápněte si 4 kapky přímo na jazyk. Z vlastní zkušenosti vím, že účinek je téměř okamžitý. Krizovky obsahují BÍLOU LESNÍ RÉVU (esence na denní snění, vhodná pro studenty), DEVATERNÍK (esence na úzkostné strachy a paniku), NETÝKAVKU (esence pro netrpělivé lidi, které všichni kolem jen zpomalují), SLÍVU TŘEŠŇOVOU (esence na strach ze ztráty sebekontroly) a SNĚDEK (esence na posttraumatické stavy a zoufalství)

F JAKO FACE JOGA

Zkuste si vybrat pět základních cviků, které sedí zrovna vaší pleti a cvičit je každé ráno. Z vlastní zkušenosti vím, že to zabere tak 15 minut. Nemáte na to ráno čas? Tak zkuste face jógu zařadit mezi nezbytnosti a prostě si o 15 minut přivstanout. Pokud vám více vyhovuje večer, zařaďte cviky do své péče každý večer. Já jsem aktivnější ráno a navíc pak z koupelny vycházím krásně protáhnutá, svěží a zářivá. 

Benefity obličejové jógy?
-zjemňuje vrásky kolem očí, nosu a úst
-odstraňuje otoky pod očima
-zeštíhluje krk
-odstraňuje dvojitou bradu
-zpevňuje kontury a formuje tváře
-zpevňuje horní víčka
-rozjasňuje a dodává sebevědomí
Přihlásit se do kurzu?
Ano, pokud jste typ ženy, která vše musí mít přesně a raději se poradí s odborníkem, než by něco udělala sama. 
Ne, pokud to oddalujete jen kvůli tomu, že prvně byste měla projít kurzem. 
YouTube a Instagram jsou plné cviků od profi lektorek face jógy. Stačí si zjistit podrobnosti a chtít. Ale rozhodně není na škodu zjistit v kurzu, jak pleť funguje, které svaly používáme nejméně a které podporujete právě protahováním a cvičením při obličejové józe. 
(FOTOGRAFIE NAJDETE NA INSTAGRAMU A FACEBOOKU - navíc na facebooku do komentáře vložila i progres kamarádka Katka, mrkněte, je to neuvěřitelné!)
Tak pojďme teď na mé fotky: Druhá fotky jsem já po roce a půl cvičení face jógy. Téměř mi zmizela mračivka, která byla opravdu výrazná, pokud na mě doslova nesvítí slunce a já se nemračím, mám vyhlazené čelo. Face jógou udržuji víčka, která máme v rodině všichni spadlá. Prostě nechci pod žádnou kudlu a časem to není jen estetický problém. A rozhodně jsem nikdy neměla problém s druhou bradou (to mívají i štíhlé ženy!). Třetí fotka je cvik na spadlá víčka. Já musím jednou rukou fotit, což vám krásně ukazuje, co s čelem dělá, když jej pevně nedržíte - zbytečně se objevují vrásky. Držíte čelo a mírně přivíráte oči, alespoň 30x. Další fotka je můj oblíbený cvik na mračivku. Cvičí se s olejíčkem, zamračíte se a mračivku do ztracena, do vypnutí, rozmasírujete. FUNGUJE! Další cvik je na dvojitou bradu, pěkně rozmasírujte ukazováčkem (nebo oběma najednou) bradu až dolů po krku. Pusa pro prokrvené rty. Nezapomeňte (hned další fotka) pak vrásky kolem rtů olejíčkem rozmasírovat. A nakonec celou pleť prokrvit masáží klouby prstů. Klidně použijte guashu, pokud s ní pracujete rády.
15 minut času a výsledky uvidíte do tří týdnů - pak už nikdy nepřestanete :))