U mě to vždy sepne z minuty na minutu. Poznám přesně, kdy to přijde. Je mi najednou vše protivné. Hlasy lidí, moje oblečení, moje vlasy i účes, můj muž (pozor, neřešte partnerskou krizi v období PMS, jinak pokaždé skončí u mávání rozvodovými papíry před obličejem!), bordel, všudypřítomný bordel. Štve mě najednou vše, že nestíhám, že někam musím, že mě nikdo nikam nepozval nebo že mě naopak někdo někam pozval a já musím jít, přichází takový pocit beznaděje, že nic není dokonalé. Rozčílí mě kapka kečupu na kachličkách u sporáku nebo otisk prstu na splachovači na wc. Prostě všechno je špatně. A nejhorší je, že i o sobě mám příšerné mínění. 

   Mám ráda rozdělení ženského cyklu do obrobí pojmenovaných období panny, období matky, období čarodějnice (ano, to je před menstruací) a období baby. Mám ráda každé z nich svým způsobem, ale některé prostě o dost méně. Je to jako čtyři roční období a tam také při některých přechodech dost trpím. 

   V období PMS se mi chce více křičet, více brečet, vše mě hned rozhodí, necítím se v pohodě a jsem jako na jehlách. A celý tento psychický obraz se promítá i na mé pleti. Pleť je šedivá, dost pokleslá, zvýrazní se mračivka, protože se prostě mračím více než v jiné dny. I další vrásky. Mám celý den v pleti takové napětí: sevřené zuby, zatnuté svaly, nejsem uvolněná a je to prostě dost znát. Během období PMS se často objevují různé kožní neduhy: akné, zčervenání, pupínky, já jsem v tuto dobu náchylnější na impetigo - stačí si začít rýpat do nějakého pupínku a docela rychle se mi zanese a mokvá. To je mi pak jasné, že se bez antibiotické masti neobejdu. V té chvíli mě na pleti i vše svědí, jsem ještě víc protivná. 

Pojďme si tedy shrnout příznaky PMS

 • Podrážděnost a změny nálad.
 • Potíže se spánkem.
 • Úzkost a neklid.
 • Snížené libido.
 • Nadýmání a zadržování vody.
 • Zácpa nebo průjem.
 • Bolesti zad nebo hlavy.
 • Potíže se soustředěním.
 • Akné.
 • Bolesti podbřišku.
 • Chuť na jídlo.
 • Citlivá prsa.
 • Otoky nohou.

V prvé řadě rozhodně doporučuji mít své vlastní (vlastními mám na mysli individuálně namíchané) Bachovy esence. Se správným výběrem esencí vám mohu pomoci. Bachova květinová terapie je výbornou metodou, jak zvládnout různé psychické stavy jako jsou stres, strach, podrážděnost, přepjatost. Ovšem jako vždy i zde platí, že jsme každá jedinečná a naše stavy během PMS mohou být rozdílné. Například je v příznacích uvedeno: úzkost a neklid. Některá z nás nemůže spát, protože je neklidná a vracejí se jí myšlenky na něco nepříjemného. Můžeme být neklidné, protože nás něco nebo někdo zpomaluje a my jsme právě tak "na jehlách", že máme pocit, že každou chvíli vybouchneme. Můžeme mít strach o blízké. Nebo strach z neznámých důvodů. Každý z těchto uvedených příkladů vyžaduje jinou esenci. Proto nemůžeme mít jednotné kapky s názvem PMS pro všechny ženy na planetě! Bachova terapie květinovými esencemi nám může pomoci právě s podrážděností, spánkem, úzkostmi, neklidem nebo se soustředěním. 

S akné vám zase mohou pomoci vhodně zvolené produkty přírodní kosmetiky. Věřím tomu, že ve věku, kdy už tak aktivně řešíme PMS, protože nám přerůstá přes hlavu, netrpíme tolik chronickým nebo hormonálním akné. Tedy alespoň u většiny žen. Ovšem pokud se vám akné objevuje i řekněme po 35. roku, je potřeba změnit více věcí než jen denní kosmetickou rutinu. Pojďme se však zaměřit na ty případy, kdy se nám akné objevuje hlavně nebo jen v období PMS. Mně se třeba objeví jeden nebo dva pořádné bolavé záněty téměř vždy během tohoto období. A do toho často již zmiňované impetigo, pokud si nedám pokoj nebo dokonce opar jako reakce na nedostatek vitamínu, pokles energie, únavu a slabou imunitu. 

V tomto období volím vždy přírodní sérum s niacinamidem a kyselinou salicylovou. Niacinamide mnoho ženám nevyhovuje a četla jsem v mnoha tématických skupinách na sociálních sítích, že je niacinamide čisté zlo. V produktu VIOLET IS THE NEW BLACK  je koncentrovaný niacinamide ve správném poměru a ještě jsem se nesetkala s reakcí na citlivé pleti. Ohlasy žen mluví za vše. Pokud máte jinou zkušenost, budu ráda za vaše sdílení třeba formou e-mailu. Pojďme se blíže mrknout na ten niacinamide. 

NIACINAMIDE - vitamín B3

Jedná se o silný antioxidant, který je nezbytný pro metabolismus živé buňky a opravy DNA. Zvyšuje syntézu proteinů a má stimulační účinek na syntézu ceramidu (ceramidy v pleti udržují bariérovou funkci kůže a zadržují vodu). Zlepšuje povrchovou strukturu pokožky. Je vhodný na redukci pigmentových skvrn, ale hlavně na akné - reguluje totiž obsah kožního mazu. Dále stimuluje syntézu nového kolagenu. Doporučuji zkusit tento přírodní fialkový fluid z bylin a BIO ingrediencí alespoň ve formě vzorečku, pokud se bojíte, že po něm budete mít nežádnoucí reakci. Jestli máte s niacinamidem nepříjemné zkušenosti, tento přírodní produkt vás jistě mile překvapí!

KYSELINA SALICYLOVÁ

V léčbě akné a podkožního mazu se také aplikuje kyselina salicylová- můj favorit mezi kyselinami BHA. Proniká do pórů, má protizánětlivé účinky a velmi efektivně pročišťuje zanesené póry. Bývá součástí chemických peelingů. Redukuje akné i černé tečky, snižuje výskyt vrásek a napomáhá obnově buněk. 

BAKUCHIOL

Přírodní alternativa klasického retinolu (vitamín A), kterou také najdete v mém přírodním bylinkovém fluidu s vůní fialek. Zmírňuje akné a zpomaluje stárnutí pleti. Rozhodně nedráždí pleť jako retinol, je velmi šetrný a jemný a vhodný do veganské kosmetiky, do které sérum/fluid VIOLET IS THE NEW BLACK patří.

Fialkový fluid VIOLET IS THE NEW BLACK obsahuje také přírodní botox - výtažek z cibulek z bledulí letních. Ale o tom více psala v minulém článku. Další velkou výhodou fluidu je jeho jemnost a vůně - ta působí aromaterapeuticky, fialky uklidňují a navodí o něco lepší náladu. Fluid dále obsahuje vzácné oleje (BIO moringový) a extrakty z květin (arnika horská, motýlí květ klitoria). 

Když se mi rozjedou opary a podobné kožní neduhy, při ruce mám okamžitě zázračný produkt (bez nadsázky) ZÁZRAK. Muž se mi smál, že jsem prý nemohla vymyslet blbější název. Ale co si budem - ZÁZRAK dostál svému jménu, protože už zachránil mnoho z vás a vašich děti při ekzémech, lupénkách, štípancích, vyrážkách, kopřivkách, ale i oparu. Já si na opar vždy přiložím plátek česneku (bolí to jak čert, ale vyplatí se vydržet) a pak mažu ZÁZRAKEM. Většinou je opar do cca tří dnů pryč. Nechápu! Že je to neověřená neodborná rada? Mně to funguje báječně. Co funguje vám? ZÁZRAK je produkt z těch nejlepších BIO přírodních surovin, o kterých jsem přesvědčena, že mají silný hojící účinek - propolis, med s mateří kašičkou, neem/nimba, vzácné oleje, silný macerát slézu a měsíčku, tea tree a další. 

No a pak je vhodné mít při ruce svou oblíbenou esenci. Jaké esence se hodí při období PMS? 

Dle mé oblíbené knihy Nová voňavá lékárna od Valeria Ann Worwood jsou na PMS nejvhodnější tyto esenciální oleje:

Růže damašská, Grapefruit, Bazalka, Jasmín, Geránium, Šalvěj muškátová, Heřmánek římský bergamot, Majoránka, Kardamom, Jalovec plody, Vetiver, Ylang ylang, Levandule, Petitgrain. 

Konkrétní směs proti plačtivosti a depresi: Růže absolue 2 kapky, Geranium 5 kapek, Šalvěj muškátová 10 kapek, Pomeranč sladký 4 kapky, Grapefruit 5 kapek.

Konkrétní směs proti podrážděnosti a rozmrzelosti: Muškátový oříšek 2 kapky, Jalovec plody 5 kapek, Geranium 5 kapek, Bergamot 14 kapek