A tak jsem se rozhodla, že vyrobím ten nejpoctivější opalovák, jaký se všemi dostupnými informacemi vyrobit dokážu!

Ale prvně se podívejme na několik zásadních faktů a mýtů o opalovacích krémech. V článku jsem shrnula vše, co mi přijde o opalovácích podstatné. K tomu mi pomohlo několik odporníků, včetně Ing. Ladislava Dubánka - experta na filtry v produktech na opalování.

S narozením dětí jsem si začala hlídat složení všeho. Bohužel jsem zjistila, že věřit už nemůžu vůbec ničemu a pokud chci mít jistotu u potravin, kosmetiky a čistících prostředků, musím si je vyrábět sama. Založila jsem tehdy na Facebooku skupinu Svobodný bylinkový domov, kde jsem začala sdílet všechny mé ověřené recepty. Z kosmetických výrobků bylo opalovací máslo jedno z prvních. Rozhodně jsem nechtěla své miminko mazat krémy s chemickými UV filtry, které uvolňují do těla uhlíkové směsi a mají na zdraví člověka prokazatelně negativní vliv. Ale obyčejný malinový olej dostačující nebyl. Recept na opalovací máslo jsem pak nadále vyvíjela déle než 4 roky! Ne, nestudovala jsem chemii a nejsem odborník v oboru, ale odborníky jsem si vyhledala, oslovila a byla s nimi v kontaktu během finálních úprav receptu. Do rukou se mi díky nim dostalo i několik zajímavých studií. Za všechny bych ráda jmenovala pana Ing. Ladislava Dubánka ze společnosti Chemservis, který mi byl doporučen panem Mgr. Petrem Svobodou Ph.D. ze společnosti Medisyn, jakožto odborník na filtry v produktech na opalování. Pan Dubánek mi vysvětlil mnoho důležitých věcí v oblasti testování opalováků a vyvrátil spoustu mýtů. Po všech těchto zkušenostech jsem pro vás sepsala nejdůležitější fakta o opalovacích krémech. Tento článek určitě nepřehlédněte, pokud vám záleží na informovanosti a samozřejmě na zdraví vašem i vašich nejbližších.

1. UV FILTRY V PRODUKTECH NA OPALOVÁNÍ

- dělíme na syntetické (organické) a minerální (anorganické)

   Syntetické nás chrání chemickou reakcí před slunečním zářením. Například se UVB záření mění na teplo. Nebo dochází ke změně molekulární konformace. A nebo se energie záření snižuje. Jak se jmenují? Jsou to všechny benzofenomy (oxybenzon, avobenzon), cinnamáty (octokrylen), deriváty kafru, PABA, salicyláty a další. Jejich účinek nastupuje po dvaceti minutách po aplikaci. Mohou však bohužel škodit - narušovat DNA, hormonální systém (vliv na plodnost, rozvoj plodu v těle matky a vývoj u dětí), být karcinogenní, škodit životnímu prostředí (tyto látky zakazují například v Thajsku nebo na Havaji- ničí korály v moři. Ale pozor, tohle téma je mnohem komplexnější a bylo by pošetilé svést vinu jen na opalovací krémy. Korály v mořích ničí lodě, rybáři a jsou také výsledkem environmentálního dopadu letectví). Změny v molekulách UV filtru mohou vyvolat poškození kůže, před kterým mají UV filtry chránit. Některé UV filtry pronikají do kůže, do krve a celého organismu, ale také do mateřského mléka. Nejproblematičtější z hlediska lidského zdraví jsou: 4-MBC (4-methylbenzylidin camphor), BP-3 (benzophenon 3, 3-BC, 3-benzilidin camphor), EHMC (2-methylhexyl-4-methoxiccinnamát), EHDPABA (ethylhexyl di- methyl parabenzoová kyselina) a Oxybenzone (zdroj nejproblematičtějších látek: econea.cz). Až 98% produktů na opalování v lékárnách obsahuje tyto filtry. 

   Minerální odráží a rozptylují sluneční světlo - fungují jako zrcadlo. Jsou to TiO2 a ZnO (oxid titaničitý a oxid zinečnatý) a jejich NANO formy. Často mívají typické bílé zabarvení. To řeší jejich nano forma, kdy se velikost částic snižuje a zlepšuje se tak roztiratelnost. Ale nano forma těchto filtrů může pronikat do krevního oběhu. Minerální filtry jsou jednoduše netoxické, blokují UVA a UVB záření, vytváří ochrannou bariéru. 

2. PŘED ČÍM SE VLASTNĚ CHRÁNÍME?

- před UVA, UVB a UVC zářením

   UVA má nejmírnější účinky na kůži, ale proniká do hlubších vrstev. Podporuje tvorbu vitamínu D a proniká ozonovou vrstvou a sklem. Má na svědomí předčasné stárnutí kůže a také může podnítit vznik rakoviny kůže. UVA je přítomné ve stejné intenzitě po celý den a po celý rok. To je důvod, proč by se nemělo ven chodit s aplikovaných SPF krémem na tváři, ať jsme na slunci či ne. 

   UVB nejvíce poškozuje DNA a rozptyluje se v horních vrstvách kůže - typické zčervenání. Nadměrné dávky vedou ke spálení kůže. UVB záření hraje klíčovou roli ve vzniku rakoviny kůže. Neproniká ozonovou vrstvou a sklem. Intenzita záření se liší dle denní doby a ročního období. 

   UVC záření je nejvyšší energií a je nejnebezpečnjší pro kůži. Ovšem je kompletně absorbováno ozonovou vrstvou. 

3. CO JE TO ČÍSLO SPF? 

- SPF je číslem orientačním a mezi jednotlivými faktory není tak velký rozdíl

   Sun Protection Factor (neboli SPF) udává, jak DLOUHO jste chráněni před slunečním zářením. SPF 30 se například liší od SPF 50 pouze o necelé procento. Rozdíl však poznáte v ceně výrobku. Číslo totiž udává, kolikrát déle trvá, než se člověk spálí po aplikaci krému ve srovnání s nechráněnou pokožkou (mluvíme o UVB záření). ÚČINNOST VŠAK NELZE TAKTO ZJEDNODUŠIT NA JEDNO ČÍSLO! Není vytvořena mezinárodně uznávaná regulační metoda opalovacích krémů. Problémy nastávají v rozdílech mezi laboratořemi, které SPF určují. Pokud si firma nechá přípravek otestivat v české laboratoři a vyjde mu SPF 20, neznamená to, že v laboratořích v Bulharsku nebo Polsku nedosáhne přípravek hodnoty SPF až 50. Záleží na různých proměnných. Testy in vitro (v kádinkách) a in vivo (na dobrovolnících) mohou vycházet rozdílně již za předpokladu různých fototypů pleti testovaných. Ač může produkt obsahovat maximální povolené množství oxidu zinečnatého v kombinaci s oxidem titaničitým, může i tak být v českých laboratoři hodnocen s SPF číslem 20 (například náš produkt Slunce). 

4. DOMÁCÍ VÝROBA

- oleje a minerální filtry smícháme a patláme

   Lidé jsou často odrazováni od domácí výroby opalovacích krémů a olejů. Některé oleje mají schopnost chránit před slunečními paprsky. A jsou běžně dostupné. Stejně jako oxid zinečnatý. Problémem oxidu zinečnatého je, že jej v domácích podmínkách nikdy neumíme ušlehat s dalšími ingrediencemi tak, aby byl skutečně stejnoměrně rozptýlen v celém produktu. Poté může být opalovací produkt značně nespolehlivý. Ale osobně si myslím, že i takto umíchaný domácí krém je vhodnější než opalovací krém s chemickými filtry. Můj opalovák Slunce byl na začátku také "domácí produkt" umíchaný v kuchyni. Používaly ho každé léto všechny moje děti. Prošel u moře, prošel na horách, prošel na miminku i na našem malém rybáři, který i v pravé poledne neslezl z mola a hlavně prošel i na mně, která se každé léto běžně spálila do ruda. Mám za to, že od domácí produkce odrazují firmy, které chtějí hlavně po maminkách, aby pro své ratolesti kupovaly předražené opalováky. Já mohu říct, že vyrobit opalovák je sakra nákladná věc. Slunce se testoval rok, než byly výsledky takové, jaké jsou. A nyní za něj dám ruku pod UVB záření! Ale to neznamená, že nejste zodpovědné mámy, když si zkusíte vyrobit svůj vlastní produkt za zlomek ceny. Jde to a funguje to, pokud máte dostatečně vhodné informace, jak na to!

SLUNCE

  1. Základem je BIO bambucké máslo a BIO kokosový olej. Zaprvé z důvodu, že se příjemně roztírají, vytvoří jemnou máslovou konzistenci a zadruhé také proto, že mají ochranný SPF faktor. Ano, velmi nízký, ale jako základ stačí. Součástí základu je také včelí vosk od včelaře. 
  2. K máslům jsem přidala ochranné oleje s SPF faktorem: macerát mrkvových semínek, BIO malinový olej a BIO macerát kořenů mrkve. 
  3. Samozřejmostí je minerální filtr - zvolila jsem oxid zinečnatý bez nano částic, který je dispergován speciálně v laboratořích. To znamená, že bude v produktu rozprostřen rovnoměrně. Netvoří bílý film a jemně se roztírá. Je podpořen složkou Enhanceu - oxid titaničitý s micou.
  4. Výživnou složku tvoří vitamín E a příjemnou jemnou vůni dodává čistý esenciální olej levandule v BIO kvalitě. 

Máslo je světle žluté. Možná může mírně ovlivnit odstín bílých plavek nebo ručníku, ovšem nic, co by se nedalo vyprat. Je testováno s SPF 20 (pouze orientační číslo) v českých laboratořích. Je testováno pro děti od narození. V chladnějším prostředí tvoří malinké hrudky, které jsou pak na kůži okamžitě rozmazatelné. Při vyšší teplotě je opět jemné a více tekoucí. Máslo je bez jakýchkoliv syntetických konzervantů, ale vydrží vám po celý rok. O žádném opalovacích produktu již nelze tvrdit, že je voděodolný. Ale čistě z vlastní zkušenosti máslo Slunce zůstává i po koupeli, protože másla a oleje na kůži odpuzují vodu. Ovšem i přesto doporučuji po koupání namazat alespoň rizikové části těla: ramena, záda apod. Během slunění dodržujte pitný režim a nesluňte se v době nejintenzivnějšího slunečního záření. Mazání během dne opakujte. 

Nadměrné slunění škodí zdraví, na to nezapomeňte!

 SLUNCE je účinný, bezpečný a přírodní produkt složený převážně z BIO ingrediencí nejvyšší kvality, které jsem léta sháněla a testovala. Děti a dospělé ochrání a těm dobře se opalujícím podpoří krásné opálení. Protože to mrkvový olej skutečně umí. 

Doporučuji při spálení, podráždění, ale i po delším slunění pro zajištění krásného opálení použít poopalovací šlehané máslo ZAPADAJÍCÍ SLUNCE. Obsahuje aloe vera gel, aloe vera extrakt, rakytníkový olej, panthenol, eukalypt a bronzovou micu pro krásu. Mica vaši pokožku rozzáří. Ale je to zcela přírodní ingredience a proto poopalovák mažu i na děti v případě, že trochu na slunci zarudnou. Vždy do druhého dne je zarudnutí pryč a pokožka nepálí.