Čistá pleť je alfou a omegou celé péče o pleť, je nejlepší prevencí všech kožních problémů od jemných vrásek, po úbytek kolagenu, přes akné jakéhokoliv původu. Ale jak se o pleť správně starat? Možná si myslíte, že o čištění pleti přece více vše. Tak si pojďme udělat malý kvíz:

  1. Pleť čistím vodou a mýdlem

  2. Odlíčím make-up a mám hotovo

  3. Používám k čištění zásadně vatové tampónky

  4. Nepoužívám tonikum, stačí pleť pořádně vyčistit micerální vodou

  5. Micerální vodu neoplachuji

  6. Pleť si čistím kartáčkem na pleť

  7. Čistím pleť jen večer, ráno to není potřeba

Odpověděly jste na některou z těchto otázek ANO? Tak v tom případě určitě čtěte dál. Tyto řádky jsou psané právě pro vás.

Pokožka dýchá díky pórům v kůži. A pokud pleť nebudeme správně a pravidelně čistit, budou se póry rozšiřovat a dělat si prostor pro dýchání, případně také zanášet nečistotami, které v nich uvíznou a my je pečlivě nevyčistíme. Poté budou vznikat černé tečky či dokonce bolestivější záněty.

Pokožku nikdy nečistíme mýdlem a vodou. Mýdlo mívá obvykle vysoké pH a tím může narušit kožní mikrobiom a pokožku vysušovat. Kožní mikrobiom jsou mikroorganismy, které obývají povrch naší pokožky a tvoří tak ochranný štít před vnějšími vlivy. Když pečujeme o kožní mikrobiom (správným čištěním bez invazivních mechanických zásahů a kosmetikou, která obsahuje fermenty a laktobacily), bude mít pleť velkou schopnost regenerace.

Není vhodné pokožku čistit vatovým tampónem. Představte si, že si nanesete nějakou vodičku na tampónek a projíždíte tampónem po pleti. S největší pravděpodobností tampónek roznáší nečistoty do dalších koutů vaší tváře, aniž byste to viděly pouhým okem.

Nejvhodnější cesta k perfektně vyčištěné pleti je dvoufázové čištění. Naneste na pleť olejový čistič na bázi másel a olejů a jemně pleť promasírujete. Doporučuji CIAO BELLA, který obsahuje bylinky a vzácné oleje a je velmi jemný i pro citlivou pleť. V této chvíli se začnou nečistoty a make-up vázat na olejovou vrstvu a nebudou se zanášet hlouběji do pórů. Perfektní pomůckou je konjaková houbička. Jedná se o přírodní jemnou houbu, která pleť nedře jako kartáček a zároveň je jemná a šetrnější než vatový tampónek. Houbičkou pleť promasírujete a poté houbu vyčistíte vodou, popřípadě nějakým šetrným přírodním mýdlem. Necháte ji opět uschnout v zavěšené poloze. V této chvíli můžete smýt a setřít veškerou olejovou fázi z obličeje, na které máte již krásně navázané nečistoty.

Na řadu přichází vodní fáze. Zvolte si šetrný čistící gel, pěnu, případně oblíbený květový hydrolát a tím dokončete čištění pleti. Nyní můžete použít i vatový tampónek, kterým jemně kloužete po pleti a odstraňujete zbytky oleje či balzámu a nečistot.

Nyní je pleť připravená na tonikum. Tonikum je jeden ze zásadních produktů v péči o pleť, který byste rozhodně neměly vynechávat. Proč? Protože srovná pH pleti a připraví pleť na nanesení séra. Pokud krok tonikum vynecháte, s velkou pravděpodobností vaše pleť nevstřebá všechny aktivní látky ze séra a sérum nepronikne do hloubi vaší kůže, kam jej rozhodně potřebujeme dostat. Tonikum je produkt, díky kterému další kroky vaši péče fungují tak, jak by měly! (Florentine uvede tonikum v roce 2025. Nyní je ve fázi laboratorního výzkumu.)

O séru jsem toho napsala už spoustu a vy víte, že vyrábět séra a adorovat aktivní patentované látky a extrakty, to by mi šlo :). Mám ráda funkční séra nadupaná silnými extrakty ve své nejvyšší koncentraci. Takto u Florentine fungují produkty ONNA-BUGEISHA, VIOLET IS THE NEW BLACK, I’M TIGER, I'M DRAGON.

A na závěr naneseme krém. Krém je finální vrstvou skin care, je ochranným štítem, hydratací a v neposlední řadě by měl být ochranou před UVA a UVB zářením. A to po celý rok. UVB záření způsobuje spálení pleti od sluníčka. Ale UVA záření, které na pleť proniká i přes zamračenou oblohu či okno, způsobuje předčasné stárnutí pleti. Výborným produktem může být ALONG COMES MARY - krém z mořských řas, s fermenty, dračím olejem a ochranným minerálním filtrem.

Nezapomínejme na šetrný peeling. Veškerá pokožka se obmění za 3-4 týdny. Denně se nám tedy odlupují části staré pokožky a je dobré občas pleť jemně pročistit peelingem, který odstraní odumřelé buňky. Nepoužívejte žádný drsný peeling, který by mohl pleť podráždit nebo narušit kožní mikrobiom. Výborným peelingem může být maska GOLD, která obsahuje prášek z baltického jantaru.

Víte, že v naší pleti žije spousta zvířátek? Některé vítáme (mikroorganismy kožního mikrobiomu), o některých nemáme ještě tolik informací, ale zdají se neškodní (třeba noční tvor trudník) a některé bakterie si vyloženě nepřejeme mít na pleti přemnožené.

Pokud pleť nebudeme správně čistit, můžeme si pořídit drahý špičkový krém nebo jedinečné sérum a stejně nikdy tyto produkty nebudou fungovat tak, jak mají. Nikdy se skrze zanesené póry nedostanou hluboko do pokožky a nebudou ovlivňovat produkci kolagenu ani hloubkovou hydrataci. Pokud děláte vše možné a stále nevidíte výsledky, zamyslete se nad tím, zda pleť skutečně správně a účinně čistíte.