Vrásky a zase ty vrásky. Do třiceti je většinou neřešíme, poté jsou tématem aktuálnějším, než bychom samy chtěly. 

Pojďme si tedy říct pár důležitých faktů k vráskám: prevence, botox, redukce vrásek přírodní cestou, jak pleť funguje.

Prevence

V mládí je u nás většinou péče o pleť na druhé koleji. Ruku na srdce, kdo ve své pubertě nebo třeba 25 letech řeší stravu, dostatek spánku, pitný režim nebo face jogu? Důležité je zakrýt pupínky, pořádně se namalovat, abychom vypadaly upraveně a vydržet školu, brigádu/práci a párty až do svítání. Máme pocit, že jsme nezničitelné. Ale vězte, každý hřích z mládí se nám v určitém věku vrátí. Říká se, že co provedeme pleti do 30, pak už jen těžko napravujeme. A pokud do 50 nenaučíme naše tělo dobře spát a cvičit, pak už to půjde jen z kopce. Investujte tedy do sebe, pokud je ještě čas. 

Cigarety, alkohol, spánek - Kouřením poškozujete kolagen a elastin. Pokud kouříte, vrásky a váčky pod očima se objeví mnohem dříve, než u ostatních. Pamatuji si, jak jsem jednou na nádraží potkala prodavačku, která si odskočila na cigaretu a vyprávěla mi, že nechápe, proč jsou cigarety tak démonizovány. Prý i poškozují pleť, přitom ona má pleť jako mimino. Podívala jsem se na ni a její pleť byla vysušená, plná mikro vrásek na čele i tváři, postrádala jakoukoliv šťavnatost a zdravý vhled. Tehdy mi bylo asi 20 let a o kosmetice jsem nevěděla nic. Ale téhle nešťastné pleti bylo nemožné si nevšimnout. Alkohol je společností tolerovanou běžnou návykovou látku. Chápu, že je těžké se jej někdy vzdát, když třeba jdete s kamarádkami na sklenku vína. Říkáte si - jedna sklenka, to mi neuškodí. Poslední dny jsem se věnovala čtením studií na téma alkohol v malé míře a nikde jsem nenašla informaci, že je v malé míře prospěšný. Ano, bohužel. Čekaly jste, že doporučím sklenku červeného před spaním? :) Tak to mě mrzí. Já osobně víno miluju! Ale teď jsem se pokusila být pár týdnů úplně bez alkoholu a nemohu si vynachválit ten progres. Pleť jsem měla každé ráno vysušenou a šupinatou, ale bez alkoholu se najednou budím čerstvá, vyspaná, neotrávená a s krásnou jemnou pletí! Naopak i po jedné sklence před spaním mě pak druhý den pálí oči, mám pleť dehydratovanou a jsem unavená a protivná. A tím se dostáváme k spánku. Nejvhodnějším postupem, jak vytěžit z nočního odpočinku co nejvíce, je chodit spát a vstávat ve stejnou dobu. I o víkendu. Nenaspávat dopředu, nedospávat deficit, naučit se této pravidelnosti. Víte, že se průtok krve do pokožky zvyšuje hlavně během spánku? Popelavá pleť bez života, akné - to jsou výsledky spánkového deficitu, špatné spánkové hygieny. Investujte do sebe a svého spánku stejně, jakobyste investovali čas do svého oblečení, zdravého jídla nebo pohybu. 

Akné v mládí - mladší pleť je sice ještě plná kolagenu a šťavnatá, ale také se více mastí a má sklony k akné. Veškeré projevy na kůži jsou velmi často odrazen naší psychiky. Ať jde o ekzémy nebo akné. Akné je spojeno s hormonálním systémem, projevuje se v pubertě, ale i při PMS v dospělosti. Akné miluje cukr, proto je v prevenci proti akné důležitá strava, vitamíny, omezení cukru, uzenin a alkoholu. A pokud se již v mládí naučíme (my nebo naše dcery) pečovat o svou pleť tak, jak potřebuje, automaticky nám už rutiny zůstanou a my tak zvyšujeme pravděpodobnost menšího výskytu nevzhledných vrásek. 

Tekutiny a SPF

Hydratace - ALFA A OMEGA! - pořád ta hydratace a litry vody (teď hned se jděte napít :)) Ovšem neberte to na lehkou váhu. Pijete alkohol a kafe? I v malé míře? Doplňte tedy dvojnásobné množství vody. Alkohol a káva pleť vysušují, extrémně vysušují. Pokud se podíváte do zrcadla a cítíte se jako sušenka, všude drobné šupinky, zčervenání, mdlost pleti, vězte, že vám žádný zázrak za tisíce nepomůže. Pleť si volá o pomoc a chce vodu! Je to snadné, začněte o sebe prvně pečovat vnitřně. Připravte si hned půllitr s vodou na noční stolek a neodcházejte do práce jen s jednou kávou v sobě. To je úplný nesmysl. Celý den budete možná těžce odolávat stresu a zápasit s časem. Připravte se na den tím, že si dopřejete klidné ráno s výživnou snídaní a pořádnou dávkou vody. A mějte láhev s vodou celý den po ruce. Víte, že tahle rutina vás nic nestojí a vypít sklenku vody trvá pár vteřin? No, není to skvělé? Můžeme dát pleti tolik za pár haléřů a pár vteřin. 

Slunce - Nedávno mi kamarádka říkala, že se ptala svého dermatologa, zda existuje skutečně nějaký zázrak proti vráskám. A on, že ano: voda a SPF. Dlouho se ví, že slunce prohlubuje vrásky. Ale až nedávno začaly kosmetické firmy tlačit na ženy, aby si kupovaly SPF krémy. Tento trend není vůbec na škodu. Ochrana před sluncem je totiž zásadní. A pozor! Nejen v létě, ale celoročně. Pojďme se blíže podívat na vliv slunečních paprsků na naši pleť. 

UVA záření - to je to záření, před kterým se chceme chránit celoročně. Působí totiž neustále, nejen v létě. Proniká do hlubších sfér pokožky a způsobuje stárnutí kůže. Mám na mysli to viditelné stárnutí kůže, kterému chceme přece předcházet. 

UVB záření - před tímto zářením se chráníme hlavně v létě nebo na horách. Způsobuje zčervenání (spálení) pokožky, puchýře, může vést až k rakovině kůže. UVB záření proniká jen do vrchní části pokožky.

Zde na obrázku vidíte jasně, jak může slunce poškozovat kůži a jak je nutné chránit se před UVA zářením i v dešti či mlze! Vždy si hledejte SPF krém, který chrání před oběma typy záření.  Krém s SPF si nastavte jako poslední krok ranní rutiny v péči o pleť (pokud nepoužíváte make-up). 

Jaké máme druhy vrásek

  • Vrásky zapříčiněné stárnutím pleti: V pleti dochází s věkem k poklesu elastinu a kolagenu, které jsou zodpovědné za pružnost a pevnost. Vznikají tak drobné vrásky kolem očí, úst a na čele.
  • Vrásky z dehydratace: Pokud pleť nemá dostatek vody, nedostatečně se regeneruje a ztrácí pevnost. Z dehydratace se tvoří vrásky převážně na čele.
  • Mimické vrásky: Vznikají v místech záhybů v kůži při opakovaném stahování svalů při smíchu nebo mračení. Nejobvyklejší jsou mimické vrásky kolem úst, mezi obočím (mračivka) a vějířkovité vrásky kolem očí.
  • Vrásky způsobné nevhodnou polohou při spánku: Při spánku na břiše nebo na boku se po několik hodin kůže stlačuje a v záhybech se tvoří rýhy. Jsou to převážně vrásky kolem rtů, očí a v dekoltu.

Botox

Botox je v dnešní době stále častější a oblíbenější invazivní metodou. Redukuje právě ty vrásky, jejíchž příčinou je smích či mračení se. Vráska mračivka trápí mnoho žen a botox s ní umí zatočit. Stejně tak vrásky na čele při zvedání obočí. Je však potřeba myslet na (ne)jednu důležitou věc - botuloxotin je jed, který se píchne do svalu v obličeji a zamezí tak jeho pohybu. Je to vlastně jeden z nejprudších jedů na světě. Mohl by se klidně stát nejnebezpečnější biologickou zbraní. Botulismus je infekce z bakterií, která způsobuje otravu a smrt. Jen pro zajímavost, bylo vypočítáno, že aplikace 250g botulotoxinu do vodojemu pro 50 000 obyvatel by měla za následek smrt 60% z nich. To jsou strašidelné informace, ale pojďme se na věc podívat z jiného úhlu pohledu - všechny formu botoxu, ať již tento koktejl v injekční stříkačce nebo přírodní "botox" získáván z rostlin, jsou v jisté míře toxické. Ostatně ve velké míře je pro člověka smrtelná i voda. V lékárnictví a také v kosmetice pracujeme i s přírodními jedy, bez kterých bychom se neobešli.

Jak to funguje? Takže jak již víme maličká dávka enormně zředěného botuloxotinu má za následek ochabnutí mimických svalů. Do svalu se přestane přenášet nervový vzruch. Většinou účinek během půl roku vyprchá. Proto se musí na botox chodit pravidelně. Nemluvě o tom, že to není zrovna levná záležitost. Botox je však jen na chvilku - svaly ochabnou, mimika je tím pádem minimalistická, nemůžete hýbat dostatečně vlastními rysy a tvář se může trochu pozměnit. Ale po pár měsících je vše zpět a vy musíte na další injekci. Není tedy lepší obnovovat v pleti kolagen a pečovat o pleť tak, aby byla krásná přirozeně? Aby toho více vydržela? Vyživovat ji vitamíny a především pořádně hydratovat? Botox neobnoví stavební hmotu pojivových tkání v těle. 

Tolik opěvovaný kolagen

Kolagen funguje jako lepidlo. Máte doma malé dítě? Když se dotknete jeho tvářiček, ucítíte, jak jsou šťavnaté a jak krásně drží tvar. To je prosím pleť plná kolagenu. Díky kolagenu je totiž pokožka elastická, nadýchaná a září. A teď se dotkněte své tváře. Vidíte ten rozdíl? Od 20 let produkujeme jedno procento kolagenu ročně méně. Kolagen můžete doplňovat vnitřně ve formě potravinového doplňku, nebo zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na kolagen (ryby, vývar). Ale na co bychom rozhodně neměly zejména my ženy zapomínat je kolagen v kosmetických produktech. Produkty mohou obsahovat přímo nějakou formu kolagenu (například hydrolyzovaný mořský kolagen - u Florentine jedině z udržitelných zdrojů!) nebo patentovanou látku, která podporuje tvorbu kolagenu. A ruku na srdce, není tohle významnější péče než injekce, po které nám ztuhne tvář? Ano, výsledek není do půl hodiny, ale rozhodně stojí za to!

Přírodní botox

Pokud by vás však zajímalo, zda existuje přírodní látka, která má podobnou funkci jako botulotoxin, tak odpověď je: Ano, existuje a je to hned několik různých látek. Botulotoxin je přírodní látka, která se však pro kosmetické účely vyrábí dnes uměle v laboratořích. Z přírody můžeme získat podobné jedy (vždy se jedná o jed), které v malé míře fungují podobně jako botox, nejsou invazivní, jejich efekt není okamžitý a tak silný jako u botoxu a zároveň nejsou tak nebezpečné (nic do pokožky nevpichujeme, nemáme otok ani riziko infekce a nemusíme se bát, že by naše tělo reagovalo na tento jed špatně). Navíc jsou v produktech vždy v kombinaci s dalšími látkami, které pleti dodávají potřebnou hydrataci (kyselina hyaluronová, tremella, výtažek z ibišku - hydrosella, pentavitin a další), podporují tvorbu kolagenu a vyživují potřebnými vitamíny nebo jsou produkty ještě podpořeny kyselinami AHA a BHA, které jsou potřebné pro problematickou pleť. Jednou z významných látek, které fungují jako přírodní botox, je například výtažek z cibulí z bledulí letních. Je známo, že bledule jsou jedovaté, včetně cibulí. Jedná se ale o zcela bezpečnou a přirozenou alternativu k injekcím botulotoxinu. Cibulky bledulí mají obraný mechanismus proti býložravcům a ten funguje tak, že snižuje svalovou kontrakci. Pokud je v produktu obsažen tento výtažek, vede to k jemnému vyhlazení vrásek a dokonce ke snížení vylučování potu.  

Face joga

Nic však není samosebou. Prozatím jsem probrali metody, které zaručeně fungují, stojí nás buď pár vteřin našeho času nebo trochu disciplíny (spánek, omezení alkoholu a pitný režim). Vhodný produkt sice už něco stojí, ale jeho nanesení na tvář je pro vás minutovou záležitostí ráno i večer. Pojďme z minutové ranní rutiny namazání krému na obličej udělat 3 minutový rituál vmasírování vhodného séra za pomocí několika vhodných cviků face jogy. Můžete absolvovat nějaký on-line kurz, inspirovat se cviky na sociálních sítích (Instagram a YouTube jsou plné různých tutoriálů). Pokud si nevěříte, zvolte on-line kurz. Pokud dáte na svou intuici, stačí vám pár základních cviků a ty aplikujte rozhodně každé ráno! Šly byste do práce bez vyčištěných zubů? Tak zařaďte rituál, který v jistém věku už prostě nejde obcházet. Obličejová gymnastika neboli face joga je úžasnou metodou, jak si udržet pleť pevnou a pružnou. Existují cviky (docela jednoduché) na druhou/třetí bradu, na povadlé oční víčko (zde z vlastní zkušenosti vím, že tento cvik není radno vynechávat), na lícní kosti, na vrásku mračivku, na rty a vrásky kolem nich. Ale také jsou efektivní multifunkční cviky na svaly v obličeji i na krku, jako třeba široké otevření úst a vypláznutí jazyka 20x a poté rty do písmene O 20x. Všimněte si, jak vám pracují všechny svaly na krku, které běžně nepoužíváte. Doplňte ranní rituál o face jogu a budete vycházet po pěti minutách z koupelny jako bohyně!

Je nutné připomenout, že vaše sérum, které zapracujete do pokožky během face jogy, nemůže být jen olejíček (olejíček můžete použít také, ale sérum s aktivními látkami rozhodně nevynechávejte). Mělo by být plné aktivních látek, které hydratují, zpevňují, dodávají vitamíny a obnovují buňky. Olejíčkem nikdy nedocílíte takového efektu.

Můj progres - s kůží na trh :D 

Pro mě trochu strašidelná fotka, ale tak poďme na to :)) Mračivka, povadlá pleť, jemné vrásky kolem očí, padající víčka...je to fotka po ránu.

Tahle fotka už není po ránu, ale přesto jde vidět, že pleť je vysušená, mračivka stále na místě, kolem rtů vrásky. Nechci říct, že na příštích fotkách, které jsou z pozdější doby, nic z toho nebude. Ale rozhodně se pleť zlepšila a já vidím aspoň to, jak teď září a je jemná. Samozřejmě každý den je jiný. Když se nevyspím, vypadám hůř než na všech těchto fotkách. Mimochodem na nevyspanou pleť doporučuji ranní rychlo masku CHOCO

Po ranní rutině - bez make-upu, pleť je po face joze a je vyživena sérem ONNA-BUGEISHA a krémem s SPF ALONG COMES MARY. Nic víc! Porovnejte s první fotkou. ONNA-BUGEISHA má okamžitý efekt. 

Tak a teď porovnejte s jedničkou a dvojkou :) Aktuální fotka. Totálně bez make-upu, ten nenosím nikdy, ani řasenku. Jako krásu volím čistou zdravou pleť. Je to fotka po ránu po ranní rutině a zcela aktuální. Mám pocit, že na první fotce jsem o dost starší než na této. Ale zároveň své vrásky nijak nemaskuji, nepíchám do nich botulotoxin. Jen je opečovávám tak, aby se prostě umírnily! 

Pojďme si to shrnout

Na co bychom se tedy měly nejvíce zaměřit? V prvé řadě je dobré přiznat si, že prostě a jednoduše stárneme a že to není nic strašného. Vrásky jsou přirozené, pojďme je jen zpomalit. Základní péčí o pleť mimo koupelnu je dostatek tekutin, spánku, omezení zlozvyků jako alkohol a kouření, ale i kávy. A základní péče v koupelně je dvoufázové čištění (olej a vodní složka), vhodné sérum dle typu pleti a jejich potřeb, face joga a denní krém s SPF. Pokud k tomu ještě přidáte pohyb a vyváženou stravu plnou vitamínů vhodnou zrovna pro vás, víc už snad udělat ani nemůžete!