Každý má svůj sen. Ale cesta ke splnění snu může být někdy dlouhá a trnitá, ale nic není nemožné. 

   První přírodní BIO opalovák jsem vyrobila v roce 2017. Neměla jsem ani páru, jaká je jeho hodnota SPF a urazilo mě, když mě kamarádka nařkla, že nemohu tušit, jaká je jeho toxicita. Jaká toxicita? Je to bambucké máslo, kokosový olej, jaká toxicita?? Dnes chápu, že měla na mysli princip (opalovák není testován a já ho prodávám) nikoliv skutečnou bezpečnost produktu. Tehdy jsem prodávala pouze kamarádkám a známým, které si o to samy řekly, které dokonce chtěly, abych jim uspořádala workshop a opalovák jsme si vyrobily spolu. V roce 2019 jsem pak měla první schůzku s kamarádkou Denčou (a bývalou spolužačkou ze střední), která už měla velké zkušenosti se svou značkou JAGAIA, a která mi pomohla sepsat, co je potřeba zařídit, co je potřeba otestovat, kde, koho oslovit, kde se registrovat, co získat od hasičů, stavebního úřadu, obecního úřadu a hlavně hygieny. A tehdy se rozjel kolotoč - cesta za snem mít svou vlastní značku kosmetiky. Od toho dne, kdy jsem se s Denčou sešla (pamatuji si to velmi živě, protože ten den jsem se dověděla, že čekám holčičku, možná už bylo jasné, že kosmetika i holčička budou mít stejné jméno), uběhly celé 4 roky a já v lednu 2023 konečně rozjela oficiální e-shop své přírodní BIO kosmetiky Florentine-cosmetics. 

   V poslední době se rozjely kauzy typu: "přeprodává kosmetiku z Aliexpressu a vydává ji za svou luxusní značku" nebo "přeprodává kosmetiku jiné značky a jen přelepuje etiketu a dává vyšší ceny" nebo "prodává svou domácí kosmetiku vařenou v hrncích v kuchyni z nejistých ingrediencí". Dneska si ten sen každý chce split velmi snadno a rychle. Každá druhá influencerka chce mít svou vlastní značku kosmetiky nebo parfémů, svůj vlastní signature. Ale tohle není signature, přeprodej kosmetiky jsou rychle vydělané peníze, kdy se v podstatě chlubíte cizím peřím. Už za vás někdo ušel tu cestu a sepsal receptury, vyzkoušel je, otestoval na sobě i blízkých, znovu pozměnil, pak otestoval za velmi vysoké ceny v certifikovaných laboratořích a takto hotový balíček převezme firma, která zafinancuje grafiku (etikety), nádoby, další marketing a logistiku. V podstatě maká už jen na špičce ledovce. 

   Přiznám vám cenu testů (ty jsou na tom celém procesu nejnákladnější záležitostí), které má za sebou prozatím BIO opalovák SLUNCE. Testy ještě budou pokračovat, chci jej časem otestovat na voděodolnost apod. Zatím je 3x testován na SPF v kádinkách, 2x na dobrovolnících, 1x na citlivost i pro miminka a to nejsme u konce. Cena těchto testů je cca 90.000Kč. Pokud tedy jdete na trh s několika podobnými výrobky a všechny musí být řádně otestovány (ne u všech je částka vysoká, zde se platí dražší SPF), musíte mít docela dost našetřeno a počítat také s tím, že testy nemusí vyjít podle vašich představ. 

   ALE! I přesto, že někdo už jen přeprodává hotovou kosmetiku, nejedná se o nic nelegálního. I když jsou ceny mnohem vyšší než u původního prodejce. Může se vlastně jednat o přírodní kosmetiku naprosto skvělou svým čistým složením. Je důležité, co má firma na etiketách:

- kde byla kosmetika vyrobena, číslo šarže, datum expirace

- pokud je BIO, měla by to firma na vyžádání dokázat (BIO jako BIOGRAFIE je opravdu vtip roku! - případ Natálie Kočendové - kosmetika z Aliexpressu)

- jasné INCI (nejlépe i s českým překladem)

-neměla by být rozhodně dovážena z Číny - důvod? V ČR se nesmí prodávat kosmetika testována na zvířatech a mě osobně hygiena napomenula, že mám na výrobcích napsáno, že nejsou na zvířatech testovány. Tato informace se psát na výrobky nesmí, jelikož už žádná kosmetika v ČR není testována na zvířatech. Cítíte tam tu ironii? Pokud si nakupujete kosmetiku z Číny, kde jsou testy na zvířatech povoleny, jak pak můžete prodávat v České republice? 

   Mrzí mě, že za 4 roky vývoje značky, kdy můj muž tvrdil s každým dalším zásahem úřadů, že je to výsměch do obličeje začínajícím podnikatelům, se opravdu najdou značky, které nedodržují ani zlomek toho, co by měly, a prosperují a těší se úspěchu. Chci říct, že všem těm holkám přeji, aby si tu cestu k vlastní značce našly, protože vyrábět kosmetiku je podle mě dream job a ten pocit, když jste na sebe pyšná, že jste to zvládla a zákaznice se vrací, protože oceňují, co tvoříte, to bych přála všem těm holkám se stejným snem. Ale nekalý obchod a rychlé zbohatnutí, to je zkratka do pekla a velmi mě mrzí, že to opravdu v naší zemi existuje!

kosmetika z Alibaby: MAKE YOUR BRAND - vyberete produkt, vyberete design, pošlete své logo a můžete to rozjet ://

Pojďme se nyní podívat na to, jak poznáme kvalitní českou značku!

Pokud na sociálních sítích sledujete kosmetiku, postupně jsou vám nabízeny další podobné značky, jaké sledujete. Za tu dobu, co spravuji sociální sítě Florentine, se velmi ráda inspiruji u dalších značek. A proto jsem si nemohla nevšimnout, kolik takových malých českých značek ala "one woman show" existuje. Některé jsou založeny na jednoduchých recepturách: smícháme tři druhy olejů, přidáme esenci a vydáváme produkt za anti-age olejíček. Ale mnohé z těchto značek mají velmi specifické a sofistikované receptury, které nestačím obdivovat. Je vidět, že trendy v kosmetice jdou kupředu stejně jako v módě, a tak když objevím nějaký nový antioxidant nebo patentovanou látku, vzápětí tyto složky nalézám častěji a častěji u konkurence. A i přesto, že píšu slovo konkurence, jsem vždy potěšená, když najdu takovou férovou značku s krásným designem, transparentním složením a skvělou filozofií. 

Jakých znaků si všímat?

1. Značka má svůj příběh. Většinou je to příběh několika let, od prvního rozhodnutí přes trnitou cestu k vlastní značce. Pokud příběh zní: před rokem (nebo dvěma) jsem se rozhodla, že si založím vlastní kvalitní kosmetickou značku, tak vězte, že máte nejspíš co do činění s kosmetikou překupovanou. Na tom není nic špatného, jak jsme již psala. Ale znamená to, že někde existuje původní značka za zlomek ceny. Co může ještě influencerka udělat, pokud chce vlastní značku, ale nemá prostor na vývoj a testování? Existuje cesta, kdy se může spojit s již existující značkou. Podílet se na receptuře. Být přítomna ve výrobní laboratoři. To je za mě skvělá cesta, jak si vytvořit vlastní set a zároveň tak i pomoci značce se zviditelnit skrze sociální sítě influencera/influencerky. 

2. Značka je osobitá. Znáte tvář člověka, který pro vás kosmetiku vyvíjí, vyrábí nebo značku založil. Nejedná se o žádného no name majitele, který testuje v no name laboratořích plných no name vědců. Výrobce/výrobkyně s vámi skze sociální sítě mluví, píše pro vás texty s podpisem na konci. Prostě víte, že za tím vším stojí zrovna tato osobnost či osobnosti.

3. Důkazy. Znáte ze sociálních sítí: "Tento produkt dělá mé pleti velmi dobře. Obsahuje silný antioxidant a má pleť poté jen září." Pokud je značka spolehlivá a důvěryhodná, vždy se dozvíte přesné detaily o produktech: "Produkt je účinný díky tomuto antioxidantu, který působí tak a tak, cca tolik hodin po aplikaci, který je patentován a byl testován tímto způsobem. Účinek můžete vidět okamžitě, ale po dlouhodobém používání je má pleť ještě více vypnutá a nevysušuje se jako dříve." Tak nějak by mělo vypadat představení konkrétního produktu. Žena, která jej propaguje na sítích, má s kosmetickým produktem vlastní zkušenost, přesně popisuje, jak funguje na její pleti a díky kterým konkrétním látkám to je. Žádné bláboly o tom, jak má pleť produkt miluje. "Prostě miluje, holky, kupte si to taky!"

4. Transparentní značka. Na webu značky najdete kompletní složení. Nejen představení hlavních účinných látek. Prostě kompletní složení tak, jak má být uvedeno v INCI. Stejně tak složení bude i ve vašem balíčku - na informativní kartě, na krabičce nebo na jakémkoliv obalu. Dále na produktu bude datum expirace, číslo šarže a jméno a adresa zodpovědné osoby nebo firmy. Mělo by být jasné, kde se produkt vyrábí. 

5. A teď poslední zásadní věc: Když firmě napíšete, že byste chtěli vidět bezpečnostní listiny produktů nebo SPF testy opalováku, firma by vám je měla poslat. Netuším, zda musí ze zákona, mohou vás odmítnout a vy nenaděláte nejspíš nic. Ale pokud firma nemá co skrývat a má vše v pořádku, nevidím důvod, proč by vám listiny neměla poskytnout. Samozřejmě vám nikdo nepošle procentuální složení produktu, to dá rozum. Ale pokud se chcete ujistit, že firma nelže o testech na citlivou pleť či o bezpečnosti pro miminka od narození, tam by to mělo být běžnou praxí! Všimněte si třeba na stránkách Aroma atelieru, od kterého odebírám většinu esenciálních olejů Florihana, že mají listiny hned ke stažení pod každým produktem. Jasně, usnadní jim to komunikaci s odběrateli, ale zároveň takto vypadá transparentní důvěryhodná firma. 

   Co je důležité? Zajímat se, číst, ptát se. Férových kosmetických firem s krásnou filozofií a produkty s čistým přírodním složením je v ČR plno. Jen nejsou tolik vidět jako firmy, které propagují influencerky s rychlou vidinou výdělku. Nechci influencerky hejtovat, také mi některé pomáhají, jsou skvělé a jsem jim velmi vděčná. Ale při různých podvodech jsem se bohužel setkala vždy s touto praxí na sociálních sítích. A nezapomeňte šířit osvětu, se svou oblíbenou kosmetikou seznámit známé, dcery, které mohou třeba jednodušeji naletět, společně si dělat chvilky pro sebe, společný beauty večer. Vše má smysl.

foto: podezřelé skleničky paní Jarky Jarulinky (kauza Jaroslava Svobodová) z Ústí nad Labem